skip to Main Content

Week 9 County Football League Combined Results & Week 10 Upcoming Matches

CCFL Week 9 Results

Under 17 North

Ballyboro 0, Mullingar Ath A 4

Mullingar Ath B 6, Monksland Utd 0

Less than 17 years South

Abbeyleix Ath 2, Emo Celtic A 3

Emo Celtic B 3, Stradbally Town 1

Under 19 East

Mullingar Ath B 0, Kinnegad Juniors 4

Mountmellick Utd 4, Portlaoise 2

Abbeyleix Ath 7, Mullingar Ath B 1

Under 19 West

East Galway Utd 3, Monksland Utd 7

Ballinahown 0, Willow Park 9

Fai Junior Cup

Athy Town 1, Longford Town Cruisers 0

Mountmellick Utd 1, Mullingar Town 2

Monksland Utd 4, Clonmullion 1

Suncroft 3, Clara Town 1

Senior Division

Town of Tullamore 0, Ballinahown 5

Division 1

Coolraine 3, Clonaslee Utd 4

Towerhill Rovers 4, Rosenallis 1

Mullingar Ath 5, Banagher Utd 0

Stradbally Town 6, Gallen Utd 0

Division 1 Saturday

Longford Wanderers 1, Colmcille Celtic 2

Ballyboro 0, Gaels Utd 1

UCL Harpes 4, Longford Rovers 1

Ballymahon 4, Tarmonbarry 2

Division 2

Killeigh FC 2, Temple Villa 2

Walsh Island Shamrocks 5, Abbeyleix Ath 2

BBC Utd 4, Highfield Utd 2

Section 3

Ballinahown 4, Raharney Utd 4

CRFC 1, Birr Town 1

Gallen Utd 0, East Galway Utd 4

Division 3A

St Aengus 4, Stradbally Town 2

Rosenallis 1, Mountmellick Utd 4

Cloneygowan Celtic 7, Midlands Celtic 2

Portlaoise Rovers 3, Maryborough FC 1

Division 3B

Kinnegad Juniors 1, Moate Celtic 1

Raharney Utd 0, Mullingar Ath 5

Daingean 3, Celtic Mullingar 6

Women Div A

Mountmellick Utd 4, Killeigh FC 2

Women Div B

Birr Town 3, Kinnegad Juniors 3

Combined County Football League schedule week 10

saturday 13 november

All games at 2:30 p.m. unless otherwise specified

Under 17 North

Gallen Utd v Ballyboro; Brosna Press Park Ferbane; Midlands

Clara Town v Mullingar Ath A; Stanley O’Hara Clara Park; Offaly

The city of Tullamore against St François; Leah Victoria Park Tullamore; Offaly

Less than 17 years South

Birr Town vs. East Galway Utd; Frank O’Connell Park Birr; Offaly

Emo Celtic A v Killeigh FC; Emo Community Center; Offaly

Mountmellick Utd v Emo Celtic B; Conor Davis Park Mountmellick; Offaly

Under 19 East

Killeigh FC v Suncroft; Derrybeg Killeigh; Offaly

BBC Utd vs. Mountmellick Utd; Briadford Kildare; Offaly

Kinnegad Juniors against Portlaoise; Lagan Kinnegad Park; Midlands

Under 19 West

Monksland Utd vs. Ballymahon; Cushla Athlone Park; Midlands

Mullingar Ath C v Willow Park; Gainstown Mullingar; Midlands

Temple Villa against East Galway Utd; Temple of Mount TP Hickey Park; Midlands

Division 1 Saturday

Ballymahon vs. Longford Rovers; Tara Ballymahon Park; Offaly

UCL Harps vs. Moydow FC; Lough Robea; Midlands

Tarmonbarry FC v Longofrd Town Cruisers; Miss Neary Park Longford; Midlands

Ballyboro FC v Longford Wanderers; VEC Lanesborough; Midlands

Colmcille Celtic v Gaels Utd; The Aughnacliffe Rock; Midlands

Division 1

Clonaslee Utd v Stradbally Town; 7.00; Leah Victoria Park Tullamore; Offaly

Sunday November 14

All games at 11:00 a.m. unless otherwise specified

O’Neills LFA Junior Cup 2nd round
Rathcoole Boys vs. Monksland Utd; 2.00; Frank Cox Park
Finglas Utd v Mullingar Athletic; 1.00; Larney Park

O’Neills LFA Junior Cup 3rd round
Mullingar Town v Killeshin FC; 2.00; Dalton Park, Mullingar; Midlands

Senior Division
Ballinahown A v Mountmellick Utd A; Sports Park, Ballinahown; Midlands
Birr Town A v Tullamore Town; Frank O’Connell Park, Birr; Offaly
Clara Town A v Willow Park A; 2.00; Stanley O’Hara Park, Lisanisky, Clara; Offaly

Division 1
Banagher Utd v Rosenallis A; Middle Road, Banagher; Midlands
Willow Park B v Inny FC; DPD Park, Athlone; Midlands
Towerhill Rovers v Coolraine A; Base de Loisirs, Portlaoise; Offaly
Idle Gallen Utd A

Division 2
Temple Villa versus Walsh Island Shamrocks; TP Hickey Park, Temple Mount; Midlands
Abbeyleix Athletic v Melville FC; Br. Parc Breen, Abbeyleix; Offaly
Killeigh vs. BBC Utd; Derrybeg, Killeigh; Offaly
Idle Highfield Utd

Section 3
CRFC v Birr Town B; Leabeg, Leamore, Boora; Offaly
Raharney v Gallen Utd B; Higginstown Raharney; Midlands
Idle St. Carthages Athletic, Ballinahown B, East Galway Utd

Division 3A
Maryborough FC v Cloneygowan Celtic; Community center, Ballyroan; Offaly
Rosenallis B v Portlaoise Rovers; The Grove, Rosenallis; Offaly
Stradbally Town B v Midlands Celtic; The Lawn, Stradbally; Offaly
Mountmellick Utd B v St. Aengus; Conor Davis Park, Bay Road, Mountmellick; Offaly

Division 3B
Moate Celtic v Daingean FC; 8.00 Friday 12; Moate Business College; Midlands
Mullingar Athletic B v Kinnegad Juniors; Gainstown, Mullingar; Midlands
Coolraine B v Clara Town B; Durrow, Tullamore; Midlands
Mullingar Celtic v Raharney Utd B; Raithin Community Center, Mullingar; Midlands

Women’s A Division
Mullingar Athletic vs. Killeigh; 2.00; Gainstown, Mullingar; Midlands
Ballymackey v Mountmellick Utd A; 2.00; Ballinree, Norwood, Nenagh; Offaly
Willow Park vs. Shiven Rovers; 11:00 ; DPD Park, Athlone; Midlands

Women Division B
Bealnamulla v Killeigh B; 2.00; Bealnamulla Park, Athlone; Midlands
Birr Town v Mountmellick Utd B; 2.00; Frank O’Connell Park, Birr; Offaly
Kinnegad Juniors v Clara Town; 2.00; Lagan Park, Kilcullen Road, Kinnegad; Offaly


Source link

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top